Filmy partyzant, ruch oporu

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje partyzant, ruch oporu. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Opór

6,4
Opowieść o żydowskich partyzantach walczących podczas II Wojny Światowej w lasach Puszczy Nalibockiej, na terenie dzisiejszej Białorusi. Przez kilka lat z powodzeniem wymykali się hitlerowcom, a w sercu puszczy stworzyli świetnie funkcjonującą tajną osadę dla żydowskich uciekinierów.
Historia rozgrywa się podczas drugiej wojny światowej. Polska pod okupacją hitlerowską, tylko w niektórych rejonach kraju walczą oddziały partyzanckie o różnych orientacjach politycznych. Również w Górach Świętokrzyskich działają grupy AL, BCH, AK, NSZ, a także partyzantka radziecka. Oddział Armii Ludowej, dowodzony przez por. Kołacza, otrzymał zadanie przerzucenia ważnego członka partii w okolice Chełma, gdzie właśnie znajduje się linia frontu…
Rok 1944, Rzym. Włoscy partyzanci organizują zamach, w efekcie którego ginie 32 esesmanów. Niemiecki pułkownik Kappler przygotowuje listę, na której widnieje 320 nazwisk – dziesięciokrotnie więcej Włochów ma zginąć w ramach akcji odwetowej. Ksiądz Antotelli, który udzielił schronienia dwóm zamachowcom, gotów jest wydać ich nazistom, licząc na powstrzymanie rzezi...


Jest to mało znana historia z czasów drugiej wojny światowej. W 1941 roku na terenie okupowanej przez Niemców Białorusi, w Puszczy Nalibockiej, trójka Żydów, bracia Tewje, Asael i Zusa Bielscy, zorganizowali żydowską partyzantkę. Na prawym brzegu Niemna założyli osadę, w której w czasie wojny mieszkało 1200 osób żydowskiego pochodzenia. Z czasem z małej partyzantki rozwinęła się spora armia, która skutecznie utrudniała życie nazistom, jak również przyczyniła się do wielu ucieczek z obozów koncentracyjnych.
Brytyjski dokument opowiada o mało znanej historii z czasów drugiej wojny światowej. W 1941 roku na terenie Białorusi, w Puszczy Nalibockiej, trójka Żydów, bracia Tewje, Asael i Zusa Bielscy, zorganizowali żydowską partyzantkę. Na prawym brzegu Niemna założyli osadę, w której w czasie wojny mieszkało 1200 osób żydowskiego pochodzenia. Z czasem z małej partyzantki rozwinęła się spora armia, która skutecznie utrudniała życie nazistom, jak również przyczyniła się do wielu ucieczek z obozów koncentracyjnych.
Klasyka polskiej kinematografii. Serial Konrada Nałęckiego powstał na podstawie książki Janusza Przymanowskiego, który jest także współautorem scenariusza. Nakręcono trzy serie przygód załogi „Rudego” – łącznie 21 odcinków. PRL-owskie władze chętnie traktowały serial jako materiał propagandowy, prezentujący obowiązującą wówczas wersję historii z polsko-radzieckim sojuszem na pierwszym planie. Janek wstępuje w szeregi Wojska Polskiego do oddziału wojsk pancernych. Zostaje włączony do załogi czołgu o numerze 102. Wraz ze swoimi wiernymi towarzyszami broni Olgierdem, Gustlikiem, Grigorijem i psem Szarikiem rusza wyzwolić ojczyznę. Dla dzisiejszego widza „Czterej pancerni i pies” pozostają znakomitą produkcją wojenno-przygodową. Zrealizowane z rozmachem sceny batalistyczne, trzymająca w napięciu akcja, zabawne dialogi i przede wszystkim doskonałe postacie stworzone przez wybitnych aktorów – to nieprzemijające wartości serialu.
Historia filmu osadzona jest w roku 1944. Ofelia (Ivana Baquero) wraz z mamą Carmen (Ariadna Gil) przybywają do nowego domu, gdzie mieszka nowy mąż Carmen - kapitan Vidal (Sergi López). Dziewczynce trudno znieść swojego nowego ojca. W związku z tym wymyśla swój własny wyimaginowany świat, w którym spotyka w ruinach labiryntu Fauna. Ten mówi jej, że jest księżniczką i musi wykonać trzy zadania.
Pełne sympatii spojrzenie na polityczną sytuację Irlandczyków na początku XX wieku. Opowieść o irlandzkiej walce wyzwoleńczej, która przeradza się w wojnę domową. Bohaterami filmu sa dwaj bracia Damian i Teddy. Damian porzuca karierę lekarską i śladem brata wstepuje do partyzantki IRA. Drogi braci dramatycznie sie pokrzyżują.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…