Filmy polska, kultura

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje polska, kultura. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Austeria

7,0
Rok 1914. Pierwszy dzień i pierwsza noc I wojny światowej. Przy drodze do małego galicyjskiego miasteczka stoi karczma, tytułowa Austeria, prowadzona przez starego, mądrego Żyda Taga. Znajdują w niej schronienie pierwsi uciekinierzy zagrożeni kozackim pogromem. Są wśród nich bogaci, wyemancypowani Żydzi z miasteczka. Są chasydzi - mistycy i fanatycy religii, nie zdający sobie sprawy z tego, co się wokół dzieje. Na tle tej barwnej zbiorowości rysuje się wyrazista postać Taga, filozofa i wolnomyśliciela, mającego świadomość nadciągającej katastrofy. Pełen trzeźwego sceptycyzmu otacza wszakże ciepłem i serdecznością wszystkich, których jego Austeria przygarnęła na tę noc. Przeczuwa, że z nadejściem dnia nadejdzie także zagłada.

Baraka

7,6
Baraka to rodzaj niewerbalnej filmowej refleksji, próba pokazania naszej planety odkrywająca naturalne piękno różnych miejsc świata, ukazująca stan ludzkiej duchowości. Baraka pokazuje cud narodzin, życia i śmierci, a także skłonność ludzi do samodestrukcji.


Uczniowie technikum samochodowego są dość nietypowi. To wieczorowa szkoła dla pracujących, którzy z różnych przyczyn zaniechali kształcenia się. Jako dorośli ludzie chcą nadrobić zaległości i zdobyć świadectwo dojrzałości. Mają codzienne problemy, ciężką pracę, bywa, że zasypiają na lekcjach. Niedorzecznie tłumaczą się z nieodrobionej pracy domowej, a czasami wypracowania piszą im ich własne dzieci… Do wytrwałości w podjętym wyzwaniu zachęca ich profesor języka polskiego, który jest surowy i wymagający, ale też wyrozumiały… Nie wszystkim uda się osiągnąć cel, lecz ci, którzy wytrwają, z sentymentem będą wspominać swego nauczyciela…
Film przedstawiający Polskę przedwojenną i z lat 40. ubiegłego wieku, kraj o tysiącletniej historii. Prezentowane są piękne budynki, pałace i pomniki w Warszawie, stolicy od ponad trzystu lat. W Krakowie omawiany jest między innymi Uniwersytet Jagielloński i zamek na Wawelu. Tradycje chłopskie ukazano poprzez zakopiańskich górali. Nie zapomniano również wspomnieć o pobożności Polaków. Kraj, który po uzyskaniu niedawno niepodległości rozpoczął długą i ciężką drogę odbudowy przemysłu, miast i wsi, został zaatakowany we wrześniu 1939 roku przez hitlerowskiego najeźdźcę…
Pierwotnie wyświetlana w kinach przed seansami, później także w telewizji jako cykl dokumentalny, była narzędziem peerelowskiej propagandy. Prezentowano w niej wydarzenia ze świata polityki, kultury, nauki, sportu oraz dokumentowano życie codzienne zwykłych ludzi.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…